National 125 Sailing Association

National Titles Results


2016/17 National Titles Photos

Photos from the 2016/17 National Titles can be found at: https://drive.google.com/drive/folders/0B9jPuwIPA0_9LW1XdWR0T1UwVEE?usp=sharing

Many thanks to Mrs Mariani for taking them.


2016/17 National Titles Summary of Results - Altona Yacht Club

Summary of results from the 2016/17 National Titles at Altona Yacht Club

1st 3191 Screaming Goats Jim Scott & Alicia Scott

2nd 3195 Going Gonzo Nic Mariani & Alex Thomson

3rd 3158 Bullet Steel James O'Brien & Amy O'Brien

4th 3139 Carnivore Peter Henderson & Caleb Henderson

5th 3125v Inside Joke Charlie Broomhall & Taj Duff

6th 3176 Beyond Expectations Stuart Johnston & Bianca Scott

Junior Champions 3125v  Inside Joke Charlie Broomhall & Taj Duff

Masters Champion 3191 Screaming Goats Jim Scott

Lady Skipper 2239  Nanny Piggins  Morwenna Griffiths

Handicap Champions 3005 Rocket Cow Mark Jefferis & Melody Jefferis

Classic Boat 3005 Rocket Cow Mark Jefferis & Melody Jefferis

President's Trophy Linda Morris


2016/17 National Titles Fleet Results - Altona Yacht Club

Fleet - Elapsed time

Place Sail# Name Class Crew Club Race 1
30 Dec 2016
Race 2
30 Dec 2016
Race 3
31 Dec 2016
Race 4
31 Dec 2016
Race 5
31 Dec 2016
Race 6
2 Jan 2017
Race 7
2 Jan 2017
Race 8
3 Jan 2017
Drop Score
1 3191 Screaming Goats 125 Jim Scott
  Alicia Scott
Altona YC 2 1 3 1 2 1 3 2 6 9.0
2 3195 Going Gonzo 125 Nic Mariani
  Alex Thomson
Nedlands YC 3 2 1 2 6 2 2 8 14 12.0
3 3158 Bullet Steel 125 James O'Brien
  Amy O'Brien
Altona YC 1 4 5 8 1 4 19 (DNF) 1 27 16.0
4 3139 Carnivore 125 Peter Henderson
  Caleb Henderson
Coffin Bay YC 4 3 6 4 3 3 1 3 10 17.0
5 3125V Inside Joke 125 Charlie Broomhall
  Taj Duff
Gippsland Lakes YC 5 6 4 7 5 19 (DNF) 6 5 26 31.0
6 3176 Beyond Expectations 125 Stuart Johnson
  Bianca Scott
Black Rock YC 8 7 8 6 8 10 5 7 18 41.0
7 3147 Fast Forward 125 Justin Bakker
  Charlotte Hall
Hornsby Kuringai PCYC 6 8 13 9 9 7 4 11 24 43.0
8 3130 Supertoy 12.5 125 Brian Carroll
  Oskar Watkinson
Gippsland Lakes YC 9 19 (OCS) 2 5 7 19 (DNF) 19 (DNF) 4 38 46.0
9 3137 Summerdaze 125 Felix Browning
  Cally Browning
South of Perth YC 19 (DNF) 5 11.5 3 4 6 19 (DNF) 19 (DSQ) 38 48.5
10 3005 Rocket Cow 125 Mark Jefferis
  Melody Jefferis
Gippsland Lakes YC 14 10 7 11 10 5 7 10 25 49.0
11 3166 Boarlistic 125 Geoff Craig
  Hugh Craig
Elwood SC 7 9 11.5 10 11 8 19 (DNF) 6 30.5 51.0
12 3060 Strange Brew 125 Bruce Hart
  Caitlin Hurly
Parkdale YC 10 11 15 12 13 11 8 14 29 65.0
13 3136 Inertia 125 Ken Williamson
  Frank-Sandra Nielsen
Altona YC 13 14 10 15 15 9 9 15 30 70.0
14 2243 Nanny Piggins 125 Morwenna Griffiths
  Joshua Griffiths/Hunt
Black Rock YC 12 13 9 16 12 19 (DNF) 10 16 35 72.0
15 3126 Luna Sea 125 Robert McQuade
  Alison Penington
Elwood SC 11 12 16 13 19 (DNC) 19 (DNC) 19 (DNC) 9 38 80.0
16 2643 Odds 'n Ends 125 Evan Gaulke
  Ida-Hugo Gaulke
Somers YC 15 16 18 14 14 19 (DNC) 19 (DNC) 13 38 90.0
17 2111 Rule Number 6 125 Chris Carboon
  Charlie-Dannielle-Ella Carboon
Parkdale YC 19 (DNC) 19 (DNC) 17 17 17 19 (DNF) 19 (DNC) 12 38 101.0
17 3145 Chilled Out 125 Thor North
  Leo North
Altona YC 19 (DNF) 15 14 18 16 19 (DNC) 19 (DNC) 19 (DNC) 38 101.0

2016/17 National Titles Altona Yacht Club

Results can be found at https://www.sailres.com/view.php?s=597


2015/16 SunSmart 125 Australian Championship, Nedlands Yacht Club, WA


View: Final Open Fleet results.htm :
Click the link to view the file. If it does not appear, right click and select 'Save Target As'. Save the file to your disk where you will be able to view it.


View: Invitation race.htm : Invitation race.htm
Click the link to view the file. If it does not appear, right click and select 'Save Target As'. Save the file to your disk where you will be able to view it.


View: Final Handicap results.htm : Final Handicap results.htm
Click the link to view the file. If it does not appear, right click and select 'Save Target As'. Save the file to your disk where you will be able to view it.


View: Final Family Division results.htm : Final Family Division results.htm
Click the link to view the file. If it does not appear, right click and select 'Save Target As'. Save the file to your disk where you will be able to view it.

2014/15 125 Austalian Championship, Tumby Bay Yacht Club, SA


View: Invitational results.pdf : Invitational results.pdf
Click the link to view the file. If it does not appear, right click and select 'Save Target As'. Save the file to your disk where you will be able to view it.


View: Overall Results for 38th Australian 125 Championship at Tumby Bay Yacht Club 2014-2015.htm : Overall Results for 38th Australian 125 Championship at Tumby Bay Yacht Club 2014-2015.htm
Click the link to view the file. If it does not appear, right click and select 'Save Target As'. Save the file to your disk where you will be able to view it.


View: Overall Handicap for 38th Australian 125 Championship at Tumby Bay Yacht Club 2014-2015.htm : Overall Handicap for 38th Australian 125 Championship at Tumby Bay Yacht Club 2014-2015.htm
Click the link to view the file. If it does not appear, right click and select 'Save Target As'. Save the file to your disk where you will be able to view it.

Major trophy winners

A Division National Champion - Shake n Bake

Family Division Champion - Nikita

Masters Champion - Shenanigans

Junior Champion - Imagine

1st Timber Hull - Photron

1st Lady Skipper - Waterloo (Jenny Hawgood)


2013 - 2014 National Championships

Final Scratch Results

 

 

Final Handicap Results


36th NATIONAL TITLES Results

The PROVISIONAL results of each Heat will be published here as soon as possible after the event.  To view the Heat Results sheet click on the underlined Heat number below:

Entries as at 23rd Dec 2012     Nationals 2012 Entries

Friday 28th Dec 2012 -               Invitation Races 2 Heats (Back to Back)        Heat 1       Heat 2

Saturday 29th Dec 2012 -          National Championships   Scratch Heat 1 Final       Handicap Heat 1

Sunday 30th Dec 2012 -            National Championships   Scratch Heat 2 Final       Handicap Heat 2

Monday 31st Dec 2012 -           National Championships   Scratch Heat 3 Final        Handicap Heat 3

Wednesday 2nd Jan 2013 -       National Championships   Scratch Heat 4 Final        Handicap Heat 4

Thursday 3rd Jan 2013 -           National Championships   Scratch Heat 5 Final        Handicap Heat 5    

Friday 4th Jan 2013 -                 National Championships   Scratch Heat 6 Final       Handicap Heat 6    

Saturday 5th Jan 2013 -            National Championships   Scratch Heat 7 Final      Handicap Heat 7

Progressive Pointscores        National Championships   Scratch Pointscore          Handicap Pointscore      Division Pointscore


2011-12 National titles Final results

Please see attached for the results of the 35th National titles held at McCrae Yacht Club.
Congratulations to

1st 3187 Black Beard , James Robinson & Sue Farmer

2nd 3051 Kuno,  Joel Barnden & Thomas Patrick,  Also 1st Junior

3rd 2144 Dragonfly , Ian MacFarlane   & Alastair MacFarlane,  Also 1st Wooden Boat

1st Handicap 3130 Black Pearl , Donna Halton & Dean Robinson

For details of the races and handicap results see the McCrae Yacht club site  http://www.mccraeyc.com.au/results/2011/125nat/
See attached for Line Honours results


  National 125 Association admin